Auktioner

Udskriv katalog (med billeder) | Udskriv katalog (uden billeder)
Forrige side | Næste side
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
Nr. Billede Beskrivelse Vurderingssum Seneste bud Slutdato
1 Leo Thellefsen (1909-1997)CD: Syntese, olie på lærred, signeret 77, 37x46 cm. 1.200 500 18/11/2019 kl. 12:00
2 Leo Thellefsen (1909-1997)CD: Studie over sommerblæsten, olie på lærred, signeret, 38x47 cm. Betitlet på bagsiden. 1.500 500 18/11/2019 kl. 12:00
3 Arne Jacobsen loftspendel, hvidlakeret metal med fire lyskilder, fremstillet af Louis Poulsen. Dia. 48 cm. 1.800 350 18/11/2019 kl. 12:00
4 Dansk møbeldesign: Armstol af nøddetræ samt rundt vægspejl. 700 400 18/11/2019 kl. 12:00
5 Jesper Simensen f. 1979, CD: To kompositioner, akryl på lærred, indrammet bag glas, signeret, 40x30 cm. 1.500 0 18/11/2019 kl. 12:00
6 Dansk møbeldesign: Et par enkeltsenge af teak og eg med seneflet i endegavl, 200x85 cm. 1.500 0 18/11/2019 kl. 12:00
7 Vase af porcelæn dekoreret med bambus og kirsebærblomster, Japan 19. årh. H: 23 cm. 300 0 18/11/2019 kl. 12:00
8 Aage Sørensen (1912-1991)CD: Parti med marker og hustage, olie på lærred, 80x100 cm. 700 100 18/11/2019 kl. 12:00
9 Langfeld: Lænestol samt skammel betrukket med læder, løse hynder med dunfyld og fempasfod af forkromet stål. Fremstillet hos ESA. 800 200 18/11/2019 kl. 12:00
10 Chr. den 8. hjørneskab af mahogni med en skuffe og fyldningslåge, indvendig hylder. 800 250 18/11/2019 kl. 12:00
11 Dansk møbeldesign: Sofabord af palisander 146x68 cm. 500 0 18/11/2019 kl. 12:00
12 Salonbord af mahogni, 19. årh. 800 0 18/11/2019 kl. 12:00
13 Rundt salonbord af mahogni, Dia: 90 cm. 500 0 18/11/2019 kl. 12:00
14 Zandjan, håndknyttet tæppe, 114x195 cm. 500 100 18/11/2019 kl. 12:00
15 Jørgen Jacobsen f. 1938,CD: Komposition, farvelitografi nr 237/300, signeret, 82x62 cm. 500 0 18/11/2019 kl. 12:00
16 Ubekendt kunstner 20. årh.CD: Komposition, farvelitografi nr 237/300, utydeligt signeret, 61x81 cm. 300 0 18/11/2019 kl. 12:00
17 Maud Sinclaire (1931-2002)CD: Skovparti, farvelitografi nr 387/750, utydeligt signeret, indrammet bag glas, 68x53 cm. 300 0 18/11/2019 kl. 12:00
18 Ubekendt kunstner 20. årh.CD: Fabriksbygning, farvelitografi nr 219/300, utydeligt signeret, indrammet bag glas, 55x75 cm. 300 0 18/11/2019 kl. 12:00
19 Niels Viggo Bentzon (1919-2000)CD: Tre farvelitografier nr 551/750, 382/750, 733/750, signeret, indrammet bag glas, 74x56 cm. 500 0 18/11/2019 kl. 12:00
20 Et par stager af sterling sølv 925S stemplet med E.T.J. Højde 19,5 cm. 1.200 400 18/11/2019 kl. 12:00
21 Japansk Imari fad med fliget kant og dekoreret med blomster, fugle og blade, Meiji perioden 1868 - 1912. Dia: 28 cm. H: 5 cm. 700 0 18/11/2019 kl. 12:00
22 L. Hjorth, Bornholm, rund sortlakeret plaquette med malede blomster og blade af keramik, Dia: 25 cm. 19. årh. 600 0 18/11/2019 kl. 12:00
23 Fire lågkrukker af porcelæn, Kina 20. årh. 300 0 18/11/2019 kl. 12:00
24 To Chawan for the-ceremoni, glaseret lertøj, Japan 19./20. årh. en er signeret. H: 7 cm. samt H: 7,5 cm. Dia: 12 cm 1.200 0 18/11/2019 kl. 12:00
25 Bordlampe i empire stil, sokkel dekoreret med mytologiske engle formet som løvekroppe i lueforgyldt bronze, Frankrig ca 1920. 800 0 18/11/2019 kl. 12:00
26 Tibetansk Shakyamuni Buddha, siddende på Lotustrone med Mandorla flammeaura, bronze, H: 15 cm. 1.200 0 18/11/2019 kl. 12:00
27 Kinesisk opiums pude formet som dreng af porcelæn ca 1920. L: 25 H: 17 cm. 1.200 0 18/11/2019 kl. 12:00
28 Håndknyttet Bidjar stuetæppe 165x230 800 200 18/11/2019 kl. 12:00
29 Loftskrone behængt med prismer af glas H: 33 cm. 500 0 18/11/2019 kl. 12:00
30 Håndknyttet tæppe i bordeaux kulører 177x255 cm. 800 200 18/11/2019 kl. 12:00
Forrige side | Næste side
Aalborg Auktionshus Gørtlervej 13 9000 Aalborg Telefon: 5052 1096 E-mail: post@aalborgauktionshus.dk CVR: 14607633