Auktioner

Udskriv katalog (med billeder) | Udskriv katalog (uden billeder)
Nr. Billede Beskrivelse Vurderingssum Seneste bud Slutdato
1 Dansk møbeldesign: Trepersoners sofa betrukket med originalt rødt stof, armlæn og ben af teak. Minimal brugsspor. L: 182 cm. 2.500 1.000 08/10/2018 kl. 12:00
2 Dansk møbeldesign: Hvilestol betrukket med originalt rødt stof, armlæn og ben af teak. Minimal brugsspor. 1.000 0 08/10/2018 kl. 12:00
3 To malede trækasser fra hhv Aalborg Mineralvandsfabrik og De Danske Spritfabrikker. 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
4 N. O. Møller: Fire middagsstole model 75 med stel af teak, sæde beklædt med stof. 2.500 1.000 08/10/2018 kl. 12:00
5 Kai Christiansen: Middagsstol med armlæn af teak, sæde beklædt med stof. 800 0 08/10/2018 kl. 12:00
6 Fire dele teaktræ, lampebord med tre ben, spejl, to taburetter. 800 0 08/10/2018 kl. 12:00
7 Dansk møbeldesign: Middagsbord med Hollandsk udtræk, buet sarg og tilspidsede runde ben af teaktræ. L: 140, B: 90, H 74 cm. Udslået 250 cm. 1.200 0 08/10/2018 kl. 12:00
8 Empire skrivebord med en skuffe af mahogni med to klapper, 19. årh. B: 90, D: 62, H: 90 cm. Udslået 146 cm. 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
9 Dansk møbeldesign: Et sæt indskudsborde af teaktræ. H: 43 cm. 700 300 08/10/2018 kl. 12:00
10 Skab af mahogni med en fyldningslåge og skuffe. 300 0 08/10/2018 kl. 12:00
11 Sybord med en skuffe og drejede ben. 300 0 08/10/2018 kl. 12:00
12 Kommode af mahogni med to skuffer og plade af marmor. 700 0 08/10/2018 kl. 12:00
13 Erik Wørts: Armstol med stel af palisander, sæde betrukket med sort kunstskind. 1.500 0 08/10/2018 kl. 12:00
14 Højrygget middagsstol med snoede søjler, sæde og ryg betrukket med stribet satin. 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
15 Taburet med formet sæde og tre runde tilspidsede ben af fyrretræ. 300 0 08/10/2018 kl. 12:00
16 Omann Junior: Fritstående skrivebord model 75 med seks skuffer, bagside med to bogkasser samt rum med nedfældelig låge, palisander. Mærket med etiket. 3.000 0 08/10/2018 kl. 12:00
17 Carlo Jensen: Skænk med to hvidmalede låger, B: 139 cm. 1.000 0 08/10/2018 kl. 12:00
18 Dansk møbeldesign: Skænk med fire skydelåger samt midterparti med fire skuffer opsat på runde tilspidsede ben. L: 190 H: 81, D: 47 cm. 5.000 0 08/10/2018 kl. 12:00
19 Morten Olsen og Søn: Reol og underskab med to jalousilåger hvor bag hylder af mahogni. 203x90, Dybde 44 cm. Fremstillet af Morten Olsen og Søn, Eskildstrup, Falster. 1.000 0 08/10/2018 kl. 12:00
20 Kinesisk skab med skuffe samt fyldningslåge, skåret af træ og malet. B: 66, H: 77, D: 49 cm. 20. årh. 700 0 08/10/2018 kl. 12:00
21 Bing & Grøndahl fire runde plaketter af bisquit dekoreret med græsk mytologisk motiver, Dia: 14,5 cm. 300 0 08/10/2018 kl. 12:00
22 Bing & Grøndahl, fire hvide bullion kopper 300 0 08/10/2018 kl. 12:00
23 Børge Ball (1906-1979)CD: Landskab, olie på lærred, signeret, 65x95 cm. 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
24 Lenka Wilhelmova f. 1957, CD: Komposition, farvelitografi, indrammet bag glas, signeret, 90x68 cm. 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
25 Syv gevirer opsat på træplade. 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
26 Barometer i kasse af mahogni 19. årh. 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
27 Vismand udført i grønspættet jade, H: 19 cm. Kina 20. årh. 700 0 08/10/2018 kl. 12:00
28 Amatørfotografen i 7 bind, 1912 - 1918 500 0 08/10/2018 kl. 12:00
29 Morten Olsen og Søn: Reol og underskab med to jalousilåger hvor bag hylder af mahogni. 203x90, Dybde 44 cm. Fremstillet af Morten Olsen og Søn, Eskildstrup, Falster. 700 0 08/10/2018 kl. 12:00
30 Bing & Grøndahl "Åkjær" kaffeservice af porcelæn, 10 par kopper, to kopper, kaffekande, sukker og fløde, fem dele. I alt 20 dele. 700 0 08/10/2018 kl. 12:00
Aalborg Auktionshus Gørtlervej 13 9000 Aalborg Telefon: 5052 1096 E-mail: post@aalborgauktionshus.dk CVR: 14607633