Auktioner

Udskriv katalog (med billeder) | Udskriv katalog (uden billeder)
Forrige side | Næste side
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
Nr. Billede Beskrivelse Vurderingssum Seneste bud Slutdato
1 Royal Copenhagen kantet "Blå Blomst" middag og kaffestel af porcelæn bestående af 13 middag, 12 middag dybe, 14 frokost, 12 frokost dybe, 3 ovale fade, 2 sovseskåle, 2 skåle, salt/peber,14 par kopper, 14 sidetallerkner, sukker/fløde, kaffekande, 3 kageopsatse, bladformet fad, lagkagefad. 8.000 5.800 27/05/2019 kl. 12:00
2 Rund skål af sterling sølv 925S med indsats af glas. Vægt uden glas 420 gram. Dia 22 cm. H: 10,5 cm. samt en sukkerskål med hank og indsats af glas af pletsølv, dia: 13 cm. 800 350 27/05/2019 kl. 12:00
3 Jens Harald Quistgaard: Bing & Grøndahl "Peru" spise og kaffestel af stentøj. 69 dele. 2.500 0 27/05/2019 kl. 12:00
4 Bestik "Dansk Krone" fremstillet af frigast ialt 49 dele samt tre dele kaffe/sukker/fløde, pletsølv 800 200 27/05/2019 kl. 12:00
5 Kurt Trampedach (1943-2013)CD: Farvetryk, signeret 87, indrammet bag glas, 87x69 cm. 1.200 0 27/05/2019 kl. 12:00
6 Th. d. Leeuw 20. årh.CD: Interiør i stald, olie på lærred, signeret, 49x68 cm. 800 0 27/05/2019 kl. 12:00
7 Svend Dalsgaard (1914-1999)CD: Komposition, litografi nr 169/300, indrammet bag glas, signeret, 63x51 cm. 500 250 27/05/2019 kl. 12:00
8 Eyvind Olesen (1907-1995)CD: Komposition med høns, olie på lærred, signeret, 32x46 cm. 900 0 27/05/2019 kl. 12:00
9 Robert Jacobsen (1912-1993)CD: Komposition, tryk i farver, indrammet bag glas, 63x61 cm. 300 100 27/05/2019 kl. 12:00
10 C. Schütte 20. årh.CD: Parti med sø, olie på lærred, signeret, 31x46 cm. 300 0 27/05/2019 kl. 12:00
11 Ejnar Gross (1895-1962)CD : Parti fra Aalborg, olie på lærred, signeret, 68x58 cm. 500 0 27/05/2019 kl. 12:00
12 H. Bielefeldt 20. årh.CD: Parti af Vejby, olie på lærred, signeret, 24x31 cm. 500 0 27/05/2019 kl. 12:00
13 Dragsted lysestage af sølv, stemplet 830S H: 22 cm., et par lysestager af sølv stemplet 830S H: 8 cm. samt bæger af alabast med tretårnet sølvbesætning H: 8,5 cm. 800 300 27/05/2019 kl. 12:00
14 Indigo Richards, CD: Komposition i hvidt, grønt og gult, akryl på lærred, signeret 2010 på bagsiden, 50x40 cm. 1.500 0 27/05/2019 kl. 12:00
15 Indigo Richards, CD: Komposition i hvidt, grøn og blå, akryl på lærred, signeret 2010 på bagsiden, 50x40 cm. 1.500 0 27/05/2019 kl. 12:00
16 Jesper Simensen f. 1979, CD: Earth Song i hvidt, akryl på lærred, signeret og betitlet på bagsiden 2006, 70x50 cm. 2.000 0 27/05/2019 kl. 12:00
17 Jesper Simensen f. 1979, CD: Earth Song, akryl på lærred, signeret og betitlet på bagsiden 2006, 70x50 cm. 2.000 0 27/05/2019 kl. 12:00
18 Jesper Simensen f. 1979, CD: To kompositioner, akryl på lærred, indrammet bag glas, signeret, 40x30 cm. 1.000 0 27/05/2019 kl. 12:00
19 Carl Ranch`s Eftf. Kjøbenhavn: Urgarniture af patineret metal dekoreret med personer og ansigter, H: 48 cm. 800 300 27/05/2019 kl. 12:00
20 Yamaha YAS-306 front surround system med fjernbetjening og manual. 500 0 27/05/2019 kl. 12:00
21 Italy bord af sort keramik dekoreret med mønster i hvidt H: 46 cm. 800 0 27/05/2019 kl. 12:00
22 Dansk design: Kommode af palisander med tre skuffer på lange tilspidsede ben. B: 60, D: 30, H: 59 cm. 1.200 300 27/05/2019 kl. 12:00
23 Kurt Østervig (1912-1986): Middagsbord med to plader samt fire stole med tilhørende hynder i brunt uld. Udført i massiv sæbebehandlet egetræ. Fremstillet hos KP Møbler, Bord Dia 117 cm. H: 74 cm. Bord incl to plader L: 197 cm. 4.500 1.400 27/05/2019 kl. 12:00
24 B&O Beosound 3000 med fjernbetjening. 700 400 27/05/2019 kl. 12:00
25 Royal Copenhagen Musselmalet porcelæn, Rosti skåle og æggebægre, Holmegaard glas samt to Aluminia skåle. 500 200 27/05/2019 kl. 12:00
26 Georg Jensen juleskeer af forgyldt sterling sølv år 1979/80/81/82/83, 1995 samt to skeer med Harlekin mønster i emalje. Ialt 8 dele. 1.000 450 27/05/2019 kl. 12:00
27 Engelsk kiksespand af fajance samt en petroleumslampe H: 22 cm. af opalineglas dekoreret med malede blomster. 300 0 27/05/2019 kl. 12:00
28 Almuemalet vægskab med en låge, indvendig ophæng til bestik og hylde. 19. årh. H: 71 B: 76 cm. 800 0 27/05/2019 kl. 12:00
29 Kommode med fire skuffer af mahogni, 20. årh. B: 96 D: 49 H: 94 cm. 500 0 27/05/2019 kl. 12:00
30 Jens Jørgen Enna Thorsen (1932-2000)CD: Komposition, litografi i farver nr 206/ll/250, signeret, indrammet bag glas, 81x98 cm. 1.800 0 27/05/2019 kl. 12:00
Forrige side | Næste side
Aalborg Auktionshus Gørtlervej 13 9000 Aalborg Telefon: 5052 1096 E-mail: post@aalborgauktionshus.dk CVR: 14607633